Antykruche podejmowanie decyzji wg Nissama Taleba

Seminarium poprowadzone 04.12.2018 przez MODERATORA pt. „Antykruchość – Jak zbudować organizację czerpiącą siłę ze wstrząsów?”

Antykruchość to termin ukuty przez amerykańskiego ekonomistę Nassima Taleba, jednego z niewielu, którzy przewidzieli kryzys finansowy w 2008 roku. Mowa tu o decyzjach, które niekoniecznie doprowadzą do spektakularnych sukcesów, za to zapewnią organizacji przetrwanie podczas kryzysu. Aby podejmować decyzje budujące antykruchość organizacji musimy wiedzieć:
– jak kierować uwagą,
– co to jest przeładowanie informacyjne i na czym polega problem z koncentracją na kluczowych kryteriach podejmowania decyzji,
– czym nierealistyczny optymizm różni się od strategicznego pesymizmu,
– jak przeceniamy lub nie doceniamy prawdopodobieństwo zdarzeń,
– na czym polega efekt pogoni za utopionymi kosztami (concorde effect),
– czym są pułapki lean manufacturing,
– jak podchodzą do strat dowódcy na polach bitewnych.

„Antykruchość” Nassima  Taleba  jest  książką dla tych, którzy są gotowi spojrzeć z zupełnie nowej perspektywy na swoje decyzje, inwestycje, przedsięwzięcia biznesowe, życie prywatne. To także pochwała przedsiębiorczości.

Długookresowe strategie w gospodarce i w życiu już nie działają – stawia tezę Nassim Nicholas Taleb. W dzisiejszym świecie przeważa to, co nieznane, przypadkowe i zmienne. Jak przetrwać w tej niepewności, oswoić nieobliczalność zjawisk i chaos, a nawet na tym wygrać? Twierdzi że niektórym rzeczom służą wstrząsy; rozwijają się i rozkwitają pod wpływem zmienności, przypadkowości, nieładu i stresu; przygody, ryzyko i niepewność to ich żywioł”. Te rzeczy nazywa: antykruchymi.

 

        

https://www.empik.com/antykruchosc-o-rzeczach-ktorym-sluza-wstrzasy-taleb-nassim-nicholas,p1092080620,ksiazka-p

https://moderator.edu.pl/

Dodaj komentarz